زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری هوش تجاری

نرم افزار کلیک ویو ,آموزش کلیک ویو , هوش تجاری کلیک ویو , فیلم کلیک وی  , دانلود کلیک ویو

پیاده سازی و استقرار هوش تجاری نیاز به مقدمات و زیرساخت هایی دارد. از جمله آن ها می توان به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری اشاره نمود. در این نوشته با زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری هوش تجاری آشنا می شویم.

زیرساخت های سخت افزاری

لايه سخت افزار، پايه و اساس سيستم هوش تجاری را ايجاد مي کند و باعث انعطاف پذيري و گسترش پذيري سيستم BI در آينده مي شود. سخت افزار تاثير بزرگي در کارکرد زيرساخت هاي نرم افزاري هوش تجاری، انتخاب ابزارها از گزينه هاي موجود، مهارت هاي لازم براي پشتيباني سيستم و هزينه ها خواهد داشت. با اين وجود، هدف يک سيستم BI بايد بالا بردن کارايي کل سيستم باشد نه فقط سخت افزار سيستم. موارد زیر از زیرساخت های سخت افزاری موردنیاز در هوشمندسازی کسب و کار است:

 1. سرورها: با پيشرفت فناوري، سرعت پردازنده ها افزايش يافته و به مرور قيمت آنها پايين مي آيد. اين حرکت باعث ايجاد نقاط تازه اي از کارآيي و تعادل بين قيمت و قدرت براي پردازنده و حافظه هاي ذخيره سازي شده است. اين پيشرفت گزینه هاي بيشتري را براي انتخاب و استفاده در سيستم BI ايجاد کرده است که با آنها مي توان نيازهاي تعريف شده در سيستم را برآورده نمود.
 2. حافظه هاي ذخيره سازي (Storage): در تعيين نوع حافظه مورد استفاده علاوه بر قابليت سازگاري آن با سرورها و شبکه هاي ارتباطي، بايد به توانايي گسترش، مطابقت با استانداردهاي باز تجاری (open industry standards) و تاثير مثبت کارآيي در کل سيستم توجه داشت. علاوه بر خصوصيات فني يک Storage Device، بايد به نرم افزاري که قرار است با مديريت آن کارکردهاي بيشتري را فراهم کند، دقت کرد. هزينه ها، فوايد و معايبي که از انتخاب اين نرم افزار متوجه سازمان مي شود، مي تواند مهم باشد. همچنين بايد در نظر داشت که احتمال دارد صرفه جويي در خريد سخت افزار لازم مي تواند هزينه هاي بيشتري را در پشتيباني و نگه داري سيستم در پي داشته باشد.
 3. شبکه هاي ارتباطي: سرعت شبکه هاي ارتباطي، امروزه با وجود شبکه هاي فيبر نوري و شبکه هاي اترنت ( ethernet ) پر سرعت بسيار سريع تر شده است. انتخاب سيستم هاي ارتباطي بايد در راستاي انتخاب نوع سرورها و حافظه هاي ذخيره سازي صورت گيرد. اين انتخاب مي تواند سرعت دسترسي به اطلاعات مانند backup گرفتن، بازيابي اطلاعات و … را تحت تاثير قرار دهد.
  انتخاب تجهیزات سخت افزاری از میان گزینه های مختلف به پارامترهای مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:
 • انعطاف پذیری و گسترش پذیری
  • هزینه های تهیه، استقرار، نگه داری، پشتیبانی و مدیریت.
  • قابلیت سازگاری اجزای مختلف سخت افزارها با هم.
  • کارایی بالا برای نرم افزارهای پیش بینی شده هوش تجاری.
  • مطابقت با استانداردهای باز تجاری.

زیرساخت های نرم افزاری

نرم افزارها اطلاعات درست را از منابع داده اي اضافي و به هدر رفته استخراج مي کنند. ابزارهاي ابداعي تحليلي تهيه شده توسط ISV ها (Independent Software Vendors) که به صورت اختصاصي براي حوزه هاي مختلف تجاري پياده سازي شده اند، باعث پيشرفت مداوم صنعت هوش تجاری در بازار شده است. ابزار و تکنيک هاي تحليلي ايجاد شده توسط اين ISV ها، کمک بسياري در حل بسياري از مسايل مهم تجاري مي کنند. مسايلي مانند: پيگيري پرداخت حقوق بر اساس ماموريت افراد تا اندازه گيري ميزان موفقيت فروش يک محصول خاص در يکي از فروشگاه هاي يک منطقه مشخص.

biplus.ir

نرم افزار هوش تجاری , داشبورد مدیران , داشبورد مدیریتی , گزارش ساز , نرم افزار داشبورد

نرم افزار کلیک ویو ,آموزش کلیک ویو , هوش تجاری کلیک ویو , فیلم کلیک وی , دانلود کلیک ویو

نرم افزار مدیریت فرایند ها , مدیریت فرایند , سامانه ساز , پنجره واحد ,دولت الکترونیک , معماری سازمان , سیستم ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.