روندهای پرطرفدارهوش تجاری کدام ترندها هستند؟│8 ترند برتر BI در سال 2022

واکاوی و بهره‌وری از داده‌های هوش تجاری می‌تواند کاری دشوار باشد. اما با ابزارها، روش‌شناسی و روندهای مناسب، این کار ساده‌تر می‌شود. در این مقاله، فهرستی از 8 ترند برتر BI که از روندهای پرطرفدار هوش تجاری هستند را ارائه کرده‌ایم که مطمئناً در سال 2022 در زمینۀ هوش کسب و کار، موردتوجه قرار خواهند گرفت.

هوش تجاری (BI) به یک دارایی ضروری برای سازمان‌ها، از شرکت‌ها گرفته تا SMB ها تبدیل‌شده است. بدون استفاده از روش مناسب تجزیه‌وتحلیل داده، ممکن است مسیری که در پیش می‌گیرید، اشتباه باشد. شما باید از تک‌تک اطلاعاتی که در مورد کسب‌وکارتان دارید، استفاده کنید تا تصمیماتی اخذ کنید که به‌طور مؤثر بر درآمدتان تأثیرگذار است.

پاندمی، فضای حاکم بر کسب‌وکار را سخت‌تر کرده است و حتی بیشترین دلیلی که کسب‌وکارها به سرمایه‌گذاری در هوش کسب‌وکار روی آوردند، همین تجربه است. در چنین فضای کسب‌وکاری، شرکت‌ها باید از تمامی انواع فناوری‌ها استفاده کنند تا بتوانند از رقبای خود پیشی بگیرند. هوش تجاری یکی از این فناوری‌ها است که می‌تواند برای کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای تأثیرگذار باشد. در این مقاله قصد داریم برخی از داغ‌ترین و برترین ترندهای BI در سال 2022 را بررسی کنیم.

8 روند برتر هوش تجاری که باید در سال 2022 موردتوجه قرار گیرند

 

ترندهای برتر BI در سال 2022

روندهای برتر هوش تجاری

حاکمیت داده (Data Governance)

حاکمیت داده، فرایندی است که در طی آن مراحلی برای مدیریت زیرساخت‌های عملیاتی، معماری و دارایی‌های داده، فراهم می‌شود. به لطف حاکمیت داده، شرکت‌ها می‌توانند با موفقیت از قدرت فرایندها، افراد و فناوری برای ارائۀ داده‌های قابل‌اعتماد، ایمن و قابل‌درک، استفاده کنند. به لطف تصویب مقررات حفاظت از داده‌های عمومی (GDPR) در سال 2018، اجرای برنامه‌های حاکمیت داده در محل برای کسب‌وکارها از اهمیت بیشتری برخوردار است. ابزارهای مدرن BI از مدل‌های حاکمیت داده پشتیبانی می‌کنند تا ارزش تجزیه‌وتحلیل‌ها را به حداکثر برسانند.

ترندهای برتر BI در سال 2022

حاکمیت داده در نرم افزار هوش تجاری

تجزیه‌وتحلیل تقویت‌شده یا افزوده (Augmented Analytics)

با استفاده از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML)، تجزیه‌وتحلیل تقویت‌شده به افراد غیرمتخصص اجازه می‌دهد تا مدل‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌های بسیار پیشرفته ایجاد کنند و حتی به‌سرعت از آن‌ها بینش موردنظر را استخراج کنند. این کار به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با تسهیل جمع‌آوری داده‌ها، پاک‌سازی داده‌ها و تولید بینش، پیچیدگی و مقیاس‌پذیری داده‌ها را مدیریت کنند.

تجزیه‌وتحلیل افزوده یا تحلیل تقویت‌شده، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را برای افراد بیشتری ممکن می‌سازد تا بتوانند از داده‌ها، ارزش موردنظر را کسب کنند؛ همچنین به آن‌ها فرصت می‌دهد تا سؤالات درست بپرسند و بینش‌هایی را به شیوه‌ای آسان برای درک و گفتگو ایجاد می‌کند. الگوریتم تجزیه‌وتحلیل افزوده همچنین پیشنهادهای زمینه‌ای و متنی را برای بینش‌های مرتبط ارائه می‌دهد.

ترندهای برتر BI در سال 2022

تجزیه و تحلیل تقویت شده در نرم افزار BI

Connected Cloud

هر ابزار کسب‌وکاری که احتمالاً بتوانید تصور کنید در حال حرکت به سمت فضای ابری است. حتی تمام مؤلفه‌های BI مانند مدل‌های داده، منابع داده، ذخیره‌سازی داده‌ها، مدل‌های تحلیلی و توان محاسباتی به سمت ابر حرکت می‌کنند. این یک وضعیت Catch-22 برای کسب وکارهاست، زیرا سناریوی فوق آن‌ها را مجبور به اتخاذ تجزیه‌وتحلیل ابری می‌کند. وقتی تعدادی سیستم متفاوت در فضای ابری وجود دارد، مسائل زیادی مانند پیچیدگی، ریسک و هزینه‌ها را وارد معادله می‌کند. در مورد BI نیز هیچ راه‌حلی برای همۀ وضعیت‌ها وجود ندارد. اینجاست که Connected cloud به‌عنوان یک استراتژی معتبر عمل می‌کند.

ترندهای برتر BI در سال 2022

Connected cloud در نرم افزار هوش کسب و کار

هوش تجاری مشارکتی (Collaborative Business Intelligence)

اگرچه هوش تجاری مشارکتی ‌یک روند جدید نیست، اما به علت تعامل بین سهامداران مختلف، پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده است. BI مشارکتی اساساً ترکیبی از ابزارهای BI، نرم افزارهای همکاری (Collaboration software)، ازجمله وب 2.0 و انواع فناوری‌های دیگر است که همگی به تصمیم‌گیری داده محور کمک می‌کنند. با وجود هوش تجاری مشارکتی، به اشتراک‌گذاری تجزیه‌وتحلیل‌ها و گزارش‌ها ساده می‌شود که به تصمیم‌گیری کمک می‌کند. متخصصان بخش‌های مختلف در فرایند تصمیم‌گیری با یکدیگر همکاری می‌کنند و این امر موجب علاقه‌مندی به حل مسئله می‌شود. برخی از محبوب‌ترین نرم افزارهای هوش کسب و کار QlikView، Periscope Data، ReportPlus، Looker و Sisense هستند.

ترندهای برتر BI در سال 2022

هوش تجاری مشارکتی (CBI)

امنیت داده‌ها (Data Security)

داشتن داده‌های دقیق و به‌روز برای موفقیت BI بسیار مهم است. حتی برخی از بزرگ‌ترین غول‌های فناوری جهان نیز نشت‌های اطلاعاتی داشتند. چنین حملات سایبری منجر به از دست دادن داده‌های مشتریان می‌شود و ممکن است از داده‌های آن‌ها برای اهداف نادرست استفاده شود. ارزش سهام شرکت کاهش می‌یابد، دسته‌ای از کاربران، دیگر از نرم افزار استفاده نمی‌کنند که این خود منجر به تبلیغات منفی نیز می‌شود. در این مورد اندازۀ شرکتتان اهمیتی ندارد، شما همیشه در معرض حملات سایبری هستید. تنها راه آمادگی بهتر در مقابل این حملات، پیاده‌سازی مکانیسم‌های امنیتی است که قادر به پوشش بیشترین نقاط ضعف باشد. در سال 2022 و برای دهه‌های آینده، امنیت داده‌ها هرگز اهمیت خود را از دست نخواهد داد.

ترندهای برتر BI در سال 2022

Data Security BI

BI برای تیم‌های فروش و بازاریابی (BI for Sales and Marketing)

اخیراً، تیم‌های فروش و بازاریابی شروع به درک اهمیت استفاده از داده‌های مشتریان کرده‌اند. استفاده از داشبوردهای BI برای بررسی الگوها و رفتار کاربران، تصمیم‌گیری آگاهانه را آسان می‌کند. تیم‌های بازاریابی می‌توانند اهداف مشتریان بالقوه را بیایند و محتوایی ایجاد کنند که به‌طور خاص بخش‌های مختلف مشتریان را هدف قرار دهد. تیم‌های فروش می‌توانند از داده‌های قبلی برای درک الگوهای هزینه، انگیزه‌ها و نیازهای مشتریان استفاده کنند. ابزارهای BI به تیم‌های فروش این امکان را می‌دهد که فروش را به‌طور دقیق پیش‌بینی کنند و درعین‌حال به تیم‌های بازاریابی نیز این اجازه را می‌دهد تأثیرات آخرین کمپین خود را مشاهده کنند.

ترندهای برتر BI در سال 2022

هوش تجاری برای بازاریابی و فروش

مدیریت کیفیت داده (Data Quality Management)

برای تحلیلگران در سراسر جهان، کیفیت داده‌ها یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که به‌طور مرتب با آن مواجه می‌شوند. به دست آوردن بینش‌های هوشمند تنها از طریق داده‌های موجود امکان‌پذیر است. مدیریت کیفیت داده‌ها مجموعه‌ای از اقدامات است که توسط مدیران داده برای حفظ تأیید و دادن وجهۀ قانونی به داده‌ها استفاده می‌شود. این شیوه‌ها در کل فرایند مدیریت داده‌ها، درست از زمان جمع‌آوری، اجرا، توزیع و تجزیه‌وتحلیل، پیگیری می‌شوند. کیفیت داده‌ها بر اساس این پنج ویژگی ارزیابی می‌شود: دقت، قابلیت اطمینان، به‌موقع بودن، مرتبط بودن و کامل بودن. هرچه کیفیت داده‌هایی که در اختیارتان است، بالاتر باشد، تصمیم‌گیری بهتری می‌توانید داشته باشید.

ترندهای برتر BI در سال 2022

مدیریت کیفیت داده در BI

تجزیه‌وتحلیل بسیار کاربردی و عملی (Highly-actionable analytics)

داده‌های هوش تجاری و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها قبلاً هم‌زمان در یک مکان در دسترس نبود. اما با کمک ابزارهای مدرن و حرفه‌ای BI، داده‌ها به‌گونه‌ای در دسترس قرار می‌گیرند که کاربران می‌توانند اقدامات را فوری انجام دهند. ابزارهای BI به شما این امکان را می‌دهند که فرایندها و گردش‌های کاری را با کمک افزونه‌ها، APIها و تجزیه‌وتحلیل‌های تعبیه‌شده، ترکیب کنید. به لطف فناوری‌های ترکیبی، پیاده‌سازی تجزیه‌وتحلیل‌های کاربردی و عملی، آسان می‌شود. کاربران می‌توانند داده‌ها را مشاهده کنند، بینش‌های عملی به دست آورند و آن‌ها را در یک مکان واحد پیاده‌سازی کنند. با استفاده از ابزارهای مدرن BI، حتی می‌توانید ببینید که کاربران شما چگونه شما را یافتند. تجزیه‌وتحلیل عملی به شما کمک می‌کند تا بینش‌هایی را به‌طور خاص برای یک بخش، تابع عملکردی یا منطقۀ خاص ایجاد کنید.

مواردی که بیان شد برخی از محبوب‌ترین روندها برای هوش تجاری در سال 2022 (ترندهای BI در سال 2022) و پس از آن هستند. درحالی‌که نمی‌توانیم با قطعیت در مورد جهتی که BI و اکوسیستم متصل به آن در پیش خواهند گرفت، صحبت کنیم؛ اما می‌توانیم مطمئن باشیم که هر یک از ترندهای فوق مطمئناً به طریق یا شیوۀ جدید دیگری، نمود پیدا خواهند کرد.

موارد استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین هر روزه افزایش می‌یابد که باعث افزایش علاقه به زمینه هوش تجاری نیز می‌شود. برای اینکه یک کسب‌وکار رقابتی باقی بماند، عاقلانه است که از ابزارهای هوش تجاری استفاده کند که می‌تواند نتایج بزرگی را کسب کند.

اگر به دنبال یک نرم افزار هوش تجاری هستید که باعث می‌شود از داده‌های خود به‌طور مؤثر استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما، نرم افزار داشبورد مدیریتی رامیکس است. تحلیلگران داده با تجربه و کارشناسان BI ما، شما را مطمئن خواهند شاخت که کسب‌وکارتان در مسیر درستی برای موفقیت در هوش کسب وکار قرار دارد. با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.